Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Změna veterinárních opatření posiluje ochranu před šířením nákazy SLAK

V návaznosti na aktuální vývoj epizootologické situace v sousedních státech přistoupila Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy k vydání změny mimořádných veterinárních opatření č. j. SVS/2025/050088 ze dne 31. března 2025. Cílem tohoto kroku je zabránit možnému zavlečení nebezpečné nákazy slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky, zejména v souvislosti s výskytem onemocnění v Maďarsku, Slovenské republice a části Rakouské republiky.

Specifikace změny

Klíčovou změnou je úprava pravidel pro přepravu zvířat a živočišných produktů přes hranice s Rakouskem. Dopravní prostředky s hmotností nad 3,5 tuny, které projížděly spolkovými zeměmi Burgenland a Dolní Rakousko, smějí nově vstoupit na území ČR výhradně přes tyto vybrané hraniční přechody:

  • Hatě – Kleinhaugsdorf (Jihomoravský kraj),
  • Mikulov – Drasenhofen (Jihomoravský kraj),
  • Halámky – Gmünd – Nagelberg (Jihočeský kraj).

Tímto opatřením se zajišťuje centralizovaná kontrola vstupu rizikových zásilek, což umožní účinnější provádění hygienických a epidemiologických opatření na státní hranici.

Zveřejnění a účinnost

Nařízení bylo vyhlášeno podle zákona č. 35/2021 Sb. a vstoupilo v platnost a účinnost dne 1. dubna 2025. Bylo vyvěšeno na úředních deskách Ministerstva zemědělství a příslušných krajských úřadů, zveřejněno na internetových stránkách Státní veterinární správy a oznámeno prostřednictvím veřejnoprávních médií.

Závěrečné hodnocení

Stráž lidu považuje přijetí uvedeného opatření za krok odpovídající principům preventivní politiky ochrany zdraví zvířat a veřejného zájmu. Včasná a cílená reakce příslušných orgánů státní správy odpovídá závazkům plynoucím z evropských nařízení a přispívá k ochraně potravinového řetězce, veřejného zdraví a zemědělské soběstačnosti České republiky.

Zároveň Stráž lidu zdůrazňuje význam dalšího systematického rozvoje kapacit Státní veterinární správy, zejména v oblasti terénního dozoru a laboratorní diagnostiky, a podporuje posilování veřejného sektoru v oblasti péče o zdraví zvířat jako součást širšího rámce ochrany životního prostředí a bezpečnosti potravin.

Fotka od Sasin Tipchai z Pixabay

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *