V návaznosti na dlouhodobé úsilí statutárního města Olomouce o zajištění komplexní ochrany před povodňovými hrozbami byla dne 1. dubna 2025 slavnostně zahájena veřejná výstava návrhů protipovodňových opatření v oranžerii ve Smetanových sadech. Výstava, která potrvá do 7. dubna, představuje výsledky otevřené krajinářské soutěže na řešení třetí etapy protipovodňové ochrany.
Vyhlášení soutěže, k němuž došlo v lednu t. r. na základě odborně připraveného zadání schváleného Radou města Olomouce, bylo logickým pokračováním systematické výstavby protipovodňových opatření zahájené po ničivé povodni v roce 1997. Třetí etapa navazuje na již dokončené části systému v centru města a zasahuje území podél řeky Moravy v severní části Olomouce, včetně lokalit Letná, Lazce, Černovír a areálu barokního Klášterního Hradiska.
Do dvoufázové soutěže se přihlásilo 12 kolektivů odborníků z oblasti architektury, urbanismu a krajinářství. Z těchto návrhů porota složená ze zástupců odborných institucí, města a orgánů ochrany přírody vybrala pět finalistů, z nichž byly následně oceněny tři nejlepší.
Vítězem se stal ateliér gogolák + grasse, jehož návrh byl vyzdvižen pro svou celkovou koncepční ucelenost, funkční propojení s městskou strukturou a vysokou míru udržitelnosti navržených řešení. Odborná porota ocenila také transparentní a přesvědčivou argumentační základnu návrhu, která vytváří předpoklad pro jeho úspěšnou realizaci. Druhou cenu obdržel tým P.P. Architects – PRIS, třetí místo získal návrh německého architekta Tilla Rehwaldta.
Slavnostního zahájení výstavy se zúčastnili zástupci města, odborné veřejnosti i autoři oceněných návrhů. Výstava je veřejnosti přístupná ve všední dny od 12 do 18 hodin, o víkendech od 9 do 18 hodin.
Soutěž, organizovaná ve spolupráci s Povodím Moravy a za účasti odborníků na biologii a fluviální morfologii, byla příkladem otevřeného a demokratického plánovacího procesu, v němž byla zohledněna jak technická stránka ochrany před velkou vodou, tak i potřeba zkvalitnění veřejného prostoru a rekreačního zázemí města.
Závěrem lze konstatovat, že soutěž a následná výstava představují příklad, jak lze prostřednictvím odborného a veřejně kontrolovaného procesu dosáhnout řešení, které harmonicky spojuje zájmy ochrany obyvatel, urbanistického rozvoje a přírodního prostředí. Výsledky soutěže tvoří pevný základ pro pokračování projekčních prací ve spolupráci s Povodím Moravy a dalšími partnery.
Výstavou byla završena významná etapa přípravy rozsáhlé investice, jejímž cílem je ochrana obyvatel a majetku města a současně důraz na kultivaci říční krajiny. Vyzýváme širokou veřejnost, aby se seznámila s vystavenými návrhy a podpořila společné úsilí o vybudování města bezpečného a přívětivého pro všechny generace.
Buďte první! Přidejte komentář