V rámci letošního dubna, kdy se tradičně připomíná Mezinárodní den památek a sídel, připravil Šternberský klášter bohatý program, jehož cílem je nejen přiblížit veřejnosti historické a kulturní hodnoty, ale také podpořit tvořivost mladé generace a posílit komunitní život města.
V pátek 25. dubna budou návštěvníci moci od 16. hodiny navštívit klášterní „art market“ a prohlédnout si nabídku uměleckých předmětů, které obohatí kulturní atmosféru celého podvečera. V 17 hodin bude v klášterní galerii slavnostně zahájena výstava Tady jsem doma, představující výtvarné práce studentů Gymnázia Šternberk pod vedením Petra Papicy. Bezprostředně poté, v 17:45, bude následovat projekt Umění dětskýma očima, mapující cestu uměleckého vyjádření od baroka po současnost. Program doprovodí komentované prohlídky kláštera včetně prohlídky historických sklepů, hudební vystoupení saxofonového kvarteta a houslistů Janáčkovy filharmonie Ostrava Pavla Doležala a Marie Korpasové.
Sobota 26. dubna pak nabídne tradiční Jarní jarmark na nádvoří kláštera, který bude otevřen pro veřejnost v době od 8:30 do 12:30 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na pestrou nabídku sazenic, květin, zeleniny, rukodělných výrobků, keramiky, šperků, koření, kosmetiky a mnoha dalších produktů domácí výroby. Doprovodný kulturní program obohatí vystoupení mažoretky Adély Jurníkové, pěveckého sboru Šternberk a taneční skupiny La Bella.
Pozornost bude věnována rovněž charitativnímu rozměru akce, neboť v rámci jarmarku proběhne nadační sbírka určená na podporu dětí Adélky, Nikolky a Amálky, čímž organizátoři potvrzují svou společenskou odpovědnost a snahu o konkrétní pomoc potřebným.
Tyto dubnové akce jsou jasným důkazem, že Šternberský klášter není pouze významnou památkou, ale také živým kulturním centrem, které přispívá k rozvoji společenského života a prohlubování vztahu občanů k historickému dědictví i současné kulturní tvorbě. Organizátoři vyzývají veřejnost k hojné účasti na programu a k aktivnímu využití příležitosti strávit příjemné chvíle ve společnosti kultury, historie a lidské sounáležitosti.
Buďte první! Přidejte komentář