Vstup do druhého dubnového týdne je v Olomouckém kraji provázen přílivem studeného arktického vzduchu od severu, který podle předpovědi odborných pracovníků Českého hydrometeorologického ústavu setrvá nad naším územím i v následujících dnech. Obyvatelé kraje tak budou čelit náročným podmínkám, vyžadujícím odpovědný přístup a zvýšenou péči zejména o kvetoucí ovocné stromy a další citlivé plodiny.
V pondělí 7. dubna bude převládat zatažená až oblačná obloha, s četnými sněhovými přeháňkami, které v nižších polohách postupně přejdou do dešťových srážek. Denní teploty nepřesáhnou 8 °C, na horských úsecích zůstanou dokonce pod bodem mrazu. Vítr ze severozápadu až severu bude mírný, v průběhu večera očekáváme jeho zeslabení. Příznivou zprávou zůstává, že rozptylové podmínky budou po celý den dobré až velmi dobré.
Také v noci na úterý se očekává pokračování oblačné oblohy se srážkami, přičemž v polohách pod 400 metrů mohou být srážky i dešťové nebo smíšené. Teploty poklesnou na 0 až +3 °C, při uklidnění větru až k -2 °C, což znamená zvýšené riziko poškození ovocných stromů mrazem, jak uvádí meteorologický komentář.
Úterní den přinese přetrvávající chladné počasí s nejvyššími teplotami 8 až 11 °C. Místní přeháňky, v horských oblastech převážně sněhové, by měly v odpoledních a večerních hodinách postupně ustávat. Večerní uklidnění atmosférických podmínek umožní alespoň částečné zmírnění dopadů chladného proudění.
Podle předpovědi na další dny příliv studeného vzduchu postupně zeslábne. Středa přinese polojasnou až skoro jasnou oblohu, noční teploty však mohou opět klesnout až na -5 °C. Ve čtvrtek bude převládat oblačnost s místními srážkami, ve vyšších polohách i sněhovými.
Obyvatelé a zejména pěstitelé by měli v těchto dnech věnovat zvýšenou pozornost ochraně sadů a zahrad před možnými mrazivými škodami. Společným úsilím a odpovědným přístupem lze zmírnit negativní dopady současné meteorologické situace.
Buďte první! Přidejte komentář