Významné rozšíření chovatelských úspěchů si připisuje zoologická zahrada v Olomouci. Péče o druhy blízké ohrožení přinesla další ovoce, když zde v těchto dnech samice klokánka krysího vyvedla ze svého vaku již druhé mládě od počátku chovu tohoto zajímavého živočicha.
Klokánek krysí, ačkoli na první pohled nenápadný, patří k významným druhům australské fauny, jejichž populace v přírodě trvale klesá. Podle vyjádření odborníka na problematiku ochrany druhů, doc. Jana Pluháčka, se volně žijící populace odhaduje na 75 tisíc jedinců, přičemž druh je veden jako „blízký ohrožení“ podle Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN).
Zjištění pohlaví nového přírůstku bylo možné až v okamžiku, kdy mládě samo opustilo vak matky, což, jak sdělil chovatel Vojtěch Mašek, se stalo právě v těchto dnech. „Jedná se o samce, což je velmi cenná zpráva pro náš chov i pro celý evropský chovný program,“ doplnil chovatel. V rámci programu EEP (Evropský ex situ program), jehož je olomoucká zoo součástí, je v současnosti chováno necelých sto jedinců tohoto druhu.
Programy EEP, jak zdůraznil doc. Pluháček, představují klíčový nástroj pro zachování ohrožených druhů v rámci evropských zoologických zahrad. Slouží nejen jako pojistka proti vyhubení v přírodě, ale zároveň přispívají ke shromažďování prostředků na ochranu původních populací v přírodním prostředí.
Zvláštní pozornost si klokánek krysí zaslouží také díky svému ekologickému přínosu. Ve volné přírodě se živí především houbami příbuznými lanýžům, jejichž vyhledávání zajišťuje pomocí vynikajícího čichu. Hledání potravy jej vede k hloubení jam, které následně slouží jako přirozené zásobárny vody a místa pro klíčení semen, čímž tento druh přispívá k obnově a udržení zdravého ekosystému.
Zoo Olomouc tímto dalším chovatelským úspěchem potvrzuje svou významnou roli v mezinárodním společenství institucí usilujících o ochranu biodiverzity. Dosažené výsledky svědčí o vysoké odbornosti a pečlivé práci chovatelského kolektivu, který se i nadále podílí na naplňování zásad odpovědného přístupu k přírodě.
Zdroj: Zoo Olomouc
Buďte první! Přidejte komentář